Custom Search

İkinci Dünya Savaşı Haritası

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 

İkinci Dünya Savaşı Haritası

 

Adolf Hitler önderliğinde

Naziler iktidara geldi. Hitler bir yandan


Versay Antlaşmasının geçersiz sayılmasına çalışırken, öte yandan da silahlı kuvvetlerini yeniden topladı.


1919’da barışı korumak ve uyuşmazlıkları çözümlemek amacıyla kurulan

Milletler Cemiyeti, bu görevleri yürütebilmek için gerekli olan yaptırım gücünden yoksundu. ABD bu örgütün dışında kaldı; öbür üyeler arasında da kararlara uymayan devletlere karşı zor kullanma konusunda görüş birliğine varılamadı. Bu sorun,

1931’de Japonya’nın protestolara aldırmayarak

Çin’i

Mançurya bölgesini ele geçirmesiyle iyici açığa çıktı.

Japonya

1930'lar boyunca gücünü artırdı.

1935’te

Benito Mussolini yönetimindeki İtalyanlar,

Etiyopya‘yı işgal ettiler.

Milletler Cemiyeti bu kez de etkin önlemler alamadı.

Bu zayıflıktan yararlanan

Adolf Hitler

1936 Mart'ında Almanya’nın

Ren Irmağının batısında kalan topraklarına askeri birliklerini gönderdi. Oysa

1925’te Almanya’yla Milletler Cemiyeti arasında yapılan anlaşmaya göre bu bölgede hiçbir devlet asker bulunduramayacaktı. Milletler Cemiyeti bu konuda da protestolar dışında yaptırım uygulayamadı. Ardından İtalya ve Almanya, İspanya’daki iç savaşta cumhuriyetçi yönetime karşı faşist general Francisco Franco’nun saflarında savaşmak üzere asker gönderdi; böylece yeni silah ve uçaklarını da denediler. Yeni toprak kazanımları ve Dünya egemenliği için Almanya, İtalya ve Japonya, Berlin-Roma-Tokyo Mihveri diye adlandırılan bir ittifak kurdular.

1937’de Japonya, Çin’e karşı top yekün bir savaş başlattı. Bir yıl sonra Almanya, Avusturya’yı işgal etti; ardından da Çekoslovakya’da Alman asıllıların çoğunlukta olduğu Südet Bölgesi üzerinde hakkı olduğunu ileri sürdü. İngiltere ve Fransa, Çekoslovakya’yı Hitlerin bu isteğine boyun eğmesinin yararlı olacağına inandırdı ve Eylül 1938’de yapılan Münih Anlaşmasıyla bölge Almanya’ya bırakıldı. 6 ay sonra Hitler başkent Prag’ı bombalayacağını söyleyerek gözdağı verince Çekoslovakya Almanya’nın boyunduruğuna girdi.

Almanya’nın sonraki kurbanı Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsız bir devlet olarak yeniden kurulan Polonya’ydı. İngiltere ve Fransa bu kez alman saldırısına karşı Polonyalılara güvence verdiler. Almanya, Polonya’ya saldırınca da II. Dünya Savaşı başlamış oldu.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile