Custom Search

Mezopotamya Haritası

Kullanıcı Değerlemesi:  / 8
Kötüİyi 

Mezopotamya Haritası

Mezopotamya Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alır. Bu isim geniş anlamda, Dicle ve Fırat nehirlerininvadileri ile bu iki nehrin arasında kalan topraklar için kullanılmaktadır. Mezopotamya, güneyde Basra Körfezi, kuzeyde Güneydoğu Toros Dağları, doğuda Zağros Dağları, batıda Suriye Çölü ve Arabistan Çölü ile çevrilidir. Doğu Anadolu'daki karlı dağlardan doğan ve Güneydoğu Toroslardaki kar ve yağmur sularıyla kabaran Dicle ve Fırat, Bağdat yakınlarında birbirlerine çok yaklaşır ve Kurna şehrinde birleşirler. Birleştikten sonra Şattü'l Arap ismini alan nehir, Basra Körfezi'nden denize dökülür. Nehirlerin oluşturduğu dar toprak şeridinin iki yanı çöldür. Dicle ve Fırat'ın sürükleyip getirdiği topraklar Mezopotamya'nın güneyinin çok verimli olmasına sebebiyet vermiştir. Dümdüz uzanan ova, Mezopotamya'nın kuzeyinde oldukça bereketli ve daha ılıman iklimli bir yaylaya dönüşür.


Yorumlar   

-2 #3 sakiye 13-12-2012 17:30
:zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Alıntı
-3 #2 gamile 03-12-2012 16:49
:-x :eek: :zzz :roll: :roll: :eek: :cry: :cry: :sad: :-* :sigh: :-x :eek: :zzz :P :roll: :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :lol: 8) :-| :oops: :cry: :o :-?
Alıntı
-3 #1 zeliha 28-11-2012 14:29
:zzz :zzz :zzz :zzz :oops: :oops: :oops: :oops: :sad: :sad: :sad: :sad: :-| :-| :-| :cry: :cry: :cry: :cry: :-? :-? :-? :o :o :o :-x :-x :-x :zzz :sigh:
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile